Mevsimine göre alternatif tatil rotaları - Dugun ve davet organizasyon rehberi

İçeriğe git

Ana menü:

BALAYI PROGRAMI VE ALTERNATİFLERİ

Düğün gününüzü planlarken balayı programınızı da düşünmeyi unutmayın.

Balayı programınızı yaparken profesyonellerden yardım almak işinizi kolaylaştırır. Mevsime göre gidilecek yer alternatifleri, bütçenize uygun tur programları,  ekonomik balayı otelleri, acentanızın size sağlayacağı kolaylıklardan sadece birkaçı...
Bu bölümde size, balayı alternatiflerinin yanısıra, gezdiğimiz yerlerdeki gözlemlerimizden ve tecrübelerimizden de bahsedeceğiz.Sizde gittiğiniz yerlerle ilgili izlenimlerinizi bizimle paylaşabilir,daha önce gitmemiş kişilere rehberlik edebilirsiniz.
Seyahate çıkmadan önce detaylı bir liste hazırlamayı, gideceğiniz yerdeki hava durumunu kontrol etmeyi ve mobil iletişim imkanlarını öğrenmeyi ihmal etmeyin.Balayı Alternatifleri

BREZİLYA / RİO

İstanbul-Rio 2 yıl öncesine kadar aktarmalı idi, şimdi direk seferler mevcut,yaklaşık 10 saat süren bir yolculuk ile Sao paulo' da inip oradan aktarma yapmıştık.Rio' ya gündüz gözüyle inerseniz,muhteşem bir manzara ile karşılaşıyorsunuz,havaalanı neredeyse denizin ortasında ve pist çok kısa...
Brezilya da dolar, euro geçmiyor,havaalanına indiğinizde üzerinizdeki dövizi Real e çevirmeyi unutmayın zira heryerde döviz bürosu yok.Festival zamanı ( şubat'ın 2. haftası) gidilecekse zaten rezervasyonsuz bank bile bulamayacağınızı garanti edebilirim.Ocak-Şubat-Mart döneminde ortalama hava sıcaklığı 25*.Gün ortasında yağan ani yağmurlar fazla uzun sürmüyor ama periyodik olarak nerdeyse hergün kısa kısa atıştırıyor.Copacabana ve İpanema plajları alabildiğince uzun ve gunun her saati kalabalık, sahil boyunca hediyelik eşya ( özellikle el yapımı amatör ressamların elinden çıkma resimler sizden hediye bekleyenler için biçilmiş kaftan) satan yerli halk ve plajda voleybol oynayanlara rastlamak mümkün.Plaj genişliği ortalama 15-25 metre, kumu güzel ve caddeye paralel, denizi bana Şile'yi anımsatmıştı, bol dalgalı sörf e uygun.Meşhur ipanema kaldırımları plaj boyunca devam ediyor. Sahilde, her 1 km.de bir büfeler mevcut.Büfelerde fiyatlar uygun bira 2,5 real, Hindistan cevizi 4,5 real, ünlü içkileri Caipirinha 10 real civarı ...Yalnız hemen karşı tarafta yeralan oteller bölgesi ve civarında fiyatlar ortanın üstünde.
Plaja hakim konumda olan Ipanema Hotel, balayı hoteli olarak düşünülürse 2 kişi 3 gün double odada oda-kahvaltı  1000 real e kalınabilir.Arkasında metro, önünde otobüs durakları mevcut.Festival haftası boyunca caddenin 1 şeridi trafiğe kapatılıyor ve samba grupları performans sergiliyorlar.Ipenama plajının hemen sonunda yeralan favela bölgesine fazla yaklaşmamanızda ve üzerinizde mümkünse fazla para taşımamanızda yarar var.Bir nevi bizdeki eski hacı üsrev e benzettiğim bu bölge oldukça tehlikeli.
Rio'ya gitmişken, Corcovado Dağı'na çıkıp İsa heykeli ve muhteşem manzarayı görmemek olmaz.Ipanemadan taksi ile dağın yamacına oradanda tren benzeri bir araçla tepeye çıkılıyor, giriş ücretli.Brezilya denice tabiiki bir futbol maçı seyretmek keyifli olabilir, Botafogo stadı bulundugunuz bölgeye taksi ile 10 dakika,maç biletleri ortalama 100 real...

06.02.2012

Ergün Akyol
Royal Caribbean balayı
Royal Caribbean
Yurtiçi balayı mekanları
Sabrinas House
Kocaev Datça
Mehmet Ali Ağa Konağı / Datça
ürgüp konaklama
Öyküevi / Kapadokya
LONDRA

İster kültür, ister moda ya da tarih ve  modern dünyayı keşfetmek düşüncesiyle planlayın; Londra Avrupa'da size istediğinizi verecek iyi bir balayı alternatifi . Herkesin kendine göre bir zaman geçirebileceği mekan ve aktivitelerle dolu Londra'da moda meraklıları ikinci el vintage kıyafetlerin 5 sterlinden başlayan fiyatlarla satıldığı Beyond Restro'yu (112 Chesfire Str. E2 Liverpool) ya da daha fiyatlı ama marka ürünlerin yeraldığı Rellik'i (Golbourne Rd. W10 5 NW) keşfedebilir. Londra'ya giden hemen hemen her turistin bildiği bir ucuzluk pazarı ise Oxford Caddesinde yeralan PRIMARK. Türkiye'den daha ucuza aksesuar, giyim eşyası ve ev tekstil ürünleri bulmak sizi şaşırtacaktır.

Yerel pazarları ki en meşhuru Portebello Caddesindeki antika ve eski eşya pazarıdır- hem İngiliz halkının günlük yaşam alışkanlıklarına dair size gözlem etme olanağı sunar hem de antika meraklılarına ummadıkları fiyatlarda orjinal obje alabilme fırsatı verir. Cumartesi günleri ziyaret edebilirsiniz. Bir başka yerel pazar ise Petticoat Lane'dir. Kapalı alanda gezeceğiniz Londra'nın en eski marketlerinden olan mekan içinde yemek yiyebileceğiniz güzel restoranları da bulunan, meraklısına ucuz plak ve kitap alabilme imkanı veren bir pazardır. Kibar İngiliz insanın nezaketi plakları dinleyebileceğiniz bir pikapta kendini gösterir : (Petticoat Lane Market Middlesex ve Goulston sokakları arasında London E1 adresinde sadece pazarları 09.00-14.00 arası açıktır.)

Çay meraklıları, yüz yılı aşkın süredir Londra'nın butik çay dükkanı Whittard'ın Picadilly ve Covent Garden'da bulunan dükkanlarından gerçek çayın keyfine varmak için alışveriş yapabilirler.
Londra'da balayı tatili için gidilmesi gereken bir başka adres, Soho'da bulunan, deniz mahsülleri meraklılarını tatmin edecek, Randall Aubin... İki kişi 70 sterlin vererek kendinize istakoz, böcek gibi canlılardan ısmarlayabilirsiniz.


Tarih için söylenecek tek cümle adım başı rastlayacağınız ve itina ile korunmuş heykeller ve binalardır. Özellikle Buckingham Palace'ı, Tower Bridge bölgesini, West Minister Katedralini ve Prens Charles ile Prenses Diana'nın evlilik törenine ev sahipliği yapmış St. Paul Katedralini görmek,yeni evli çiftler için iyi bir seçim olacaktır. London Eye tüm Londra'yı kuşbakışı görmenizi sağlayan ancak bir saatlik kuyruğa girmeyi göze alanlar için bir seçenek olabilir.
Publar İngiltere'de günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası. Gitmişken genellikle akşam iş çıkışı yorgunluk biralarını  yudumlayan İngilizlere eşlik edebilirsiniz.
Trafik akışı dünya geneline ters düşen İngiltere'de, adımı atsam araçlar durur yanılgısına düşmeyin ! Soldan akan trafik özellikle yayalar için ışıklarda dikkat edilmesi gereken bir önem kazanıyor.Haftanın yedi günü üç farklı havalimanına (Heathrow, Gatswick ve Stansed) karşılıklı seferlerin olduğu İstanbul-Londra uçak yolculuğu üç buçuk saat sürüyor. Hava durumunun sürekli değişken olduğu ülkede (Mayıs ayında dolu yağmuruna tutulmak gibi) gitmeden önce bilgi edinmek faydalı olacaktır.

29.02.2012

Elbi PekmenEkonomik tatil yolları
Balayı bavulu hazırlama
Balayı bavulu hazırlama
Balayı bavulunuzu tekerlekli küçük bir dolap gibi düşünüp organize etmelisiniz.
Bu küçük dolabı maksimum seviyede doldurmak ve düzenlemek için bazı küçük ipuçları çok işinize yarayacak.
PARİS
VİETNAM
BASEL
DUBROVNİK
MATAKING
EGE
PETERSBURG
RIO
 
Ara
Copyright 2015. All rights reserved.
İçeriğe dön | Ana menüye dön