Düğün öncesi kına gecesi hazırlıkları ve organizasyon detayları. - Dugun ve davet organizasyon rehberi

İçeriğe git

Ana menü:


Kına Gecesi Organizasyonu

Hüznün ve mutluluğun birarada yaşandığı geleneksel kına gecesi, düğünden bir gün önce (ama biz düğünden en az iki-üç gün önce yapmanızı öneriyoruz!) kız evinde  yapılır.Son yıllarda ayrı bir organizasyon olan kına geceleri evlerden çıkıp, tekne,hamam gibi organizasyon mekanlarına taşınmaya başlamıştır. Genellikle çok yakın akrabalar ve arkadaşlar kına gecesine katılır. Kınanın yakılacağı gün kız evine bayrak asılır. Bayrağın asılması düğünün başladığı anlamına gelir.

Kına geleneklerinin vazgeçilmezi olan Bindallı'yı satın alabileceğiniz gibi ( ortalama 450.00-TL), kiralayabilirsinizde (ortalama 200.00-TL)

Bindallı modelleri işlemeli desenleri ile birlikte renkleri ve çizgileri açısından oldukça şık ve gösterişil kıyafetlerdir.
Bu durumdan dolayı sadece gelin adayı değil, onun arkadaşları tarafından da kına gecesinde  kaftan olarak giyilir.
Genelde kırmızı renkte ve şalvar kullanılan bindallı modelleri son yıllarda moda tasarımcılarının el atmasıyla daha estetik ve şık olarak vitrindeki yerlerini aldılar.
Bindallı giymeyi tercih ettiyseniz altına pabuç ayakkabı giyerek bütün oluşturup, çok şık bir görünüme sahip olabilirsiniz.


Kına organizasyonu mekanı olarak, Otel, tekne, restaurant, düğün salonu gibi mekanları tercih edebileceğiniz gibi,"hamamda kına" da hiç fena fikir değil.

Günümüzde artık düğün organizasyonları gibi detaylı bir şekilde organize edilen kına gecelerinin organizasyonunu kendiniz yapabileceğiniz gibi, işinin profesyonelleri olan kına organizasyonu ekiplerine de bırakabilirsiniz.Sizin yerinize her detayı düşünen kına ekibi; kına tahtı, kına tepsisi, mendil, shakira kemeri, lokum ikramı, el mumları, kına sepeti, kıyafetli kına karşılama hostesi gibi hizmetleri bir paket olarak sunmakta.
Kına gecesini yemekli bir organizasyon olarak yapabileceğiniz gibi, misafirlere, kuruyemiş, atıştırmalık aparatifler ve içecek ikram ederekde yapabilirsiniz. Kına yakılana kadar hareketli müzikler eşliğinde oyunlar oynanır. Gelin önce şık bir tuvalet giyer ancak kınanın yakılmasından önce üzerini değiştirerek bindallı da denilen kadifeden yere kadar uzanan kaftan türünde bir giysi giyer. Gelinin başına kırmızı bir örtü örtülür.


Kına yakılmadan önce gelin ve damadın oturması için salonun ortasına birer sandalye konur. Erkek tarafının getirdiği kına karıştırılır ve mumlarla süslü bir tepsi hazırlanır. Genç kızların ellerine birer mum verilir. Önce elinde kına tepsisiyle genç bir hanım arkasından gelin onun arkasından da ellerinde mumlar olan genç kızlar türkü ( yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar ) söyleyerek boş sandalyelerin etrafında dönerler. Daha sonra gelin ve damat sandalyeye oturur. Bu sırada içli türküler söylenmeye devam edilir, burada amaç gelini ağlatmaktır.

Gelinin eline kına yakılırken gelin elini açmıyor denir ve bunun üzerine erkek tarafı gelinin avucuna altın koyar, gelin elini açar, kına yakılır, ellerine tülbent bağlanıp eldivenler geçirilir. Erkeğe de aynı şekilde kına yakılıp eldiven geçirilir. Daha sonra gelinin başındaki kırmızı örtü açılır ve kına misafirlere dağıtılır.Bu seremoniden sonra eğlence kaldığı yerden devam eder.

Unutmayın gelinin evlenmemiş bekar bir arkadaşı kimseye farkettirmeden kırmızı kına örtüsünü gelinin başından alırsa, onun da kısa sürede evleneceğine inanılır :)
 
Ara
Copyright 2015. All rights reserved.
İçeriğe dön | Ana menüye dön