Pırlanta temizliği, muhafaza şekli nasıl olmalı? - Dugundavet.com

İçeriğe git

Pırlanta temizliği

Pırlantanın herzaman temiz kalması çok zordur.Günlük kullandığınız krem, parfüm, pudra, sabun gibi kimyasallar yada çevresel etkenler pırlantanızın yüzeyinde ince bir toz tabakası oluşturur.tüm bu dış unsurların yanısıra kendi vücudunuzun teri dahi taşın kirlenmesine sabep olabilir.
Pırlantanızın parlaklığını ve ışıltısını her zaman yansıtması ve korunması için arada bir temizlemekte fayda var.Mücevherlerinizi uygun koşullarda saklamak, düzenli olarak temizlik ve bakımını yapmak onların ömrünü uzatacak etkenler arasındadır.Peki pırlanta temizliği nasıl olmalıdır?
Sanıldığından çok daha basit olan pırlanta temizliği basit ve kolaydır.Pırlanta temizliği için saatlerce zaman ayırmanıza yada bu işlemi bir kuyumcuya yaptırmanıza gerek yok.Kuyumcular pırlantaları buhar veya ultrason ile temizlemektedir; ancak ultrason bazen mücevherin içinde çatlaklara neden olmaktadır.Başlayalım;
İçi sıcak suyla dolu bir kaba sıvı bulaşık deterjanı atıp köpürtelim ve pırlanta mücevherimizi içine atalım.Birkaç dakika boyunca pırlantanızı yumuşak bir diş fırçasıyla köpüklü su yardımıyla fırçalayıp ılık su ile durulayın.Bu işlem bittiğinde pırlantanızın eski parlaklığına kavuştuğunu göreceksiniz.

pırlanta saklama

Çok değerli bir taş olan pırlantanızı saklama koşullarıda, temizliği kadar önemlidir.Yüksek bedeller ödeyerek ve özenerek aldığız pırlantalarınız mümkün oldğunca bir arada saklamayın.Pırlanta, çok sert bir madde olmasına rağmen yine de yüzeyinde çizikler oluşabilir. Çizilmeyi önlemek için bütün pırlantalarınızı tek bir kutuda saklamak yerine her birini ayrı ve yumuşak kutularda saklayın. Bu sayede pırlanta taşların birbirine sürtünmesinden kaynaklanan çizikleri önlemiş olursunuz.

Dugundavet.com


Urla / İzmir
0232 769 01 58
Evlilik Hazırlıkları Rehberi
Dugundavet.com
© 2007-2019  Tüm hakları saklıdır.
0232 769 01 58
İçeriğe dön