Yatak odası trend ve tasarım önerileri - Dugun ve davet organizasyon rehberi

İçeriğe git

Ana menü:


Yatak Odası Dekorasyonu

Yatak odanız size özeldir.Huzur ve dinginliğin ön planda olması, evinizin diğer yaşam alanları gibi önemlidir.Yatak odası için dekorasyon fikir ve önerilerine geçmeden önce, yatak odası olarak seçeceğiniz odanın özelliklerinden bahsedelim.Yatak odası yerleşiminden önce, odanın iyi ışık alması, iyi havalanabilmesi, gürültüden en uzak oda olmasına dikkat edin.Ayrıca mümkünse doğuya bakan bir olması da idealdir.
Yatak odası dekorasyonunda,renk olarak kırmızı, sarı, koyu mor gibi iddaalı, göz yoran renkler yerine, uyku kolaylığı sağlayacak, pastel, bej, krem renkler tercih edilmelidir.Yatak odanızı dizayn ederken perde seçiminde uyku hassasiyetinizi göz önünde bulundurun.Uykusu hafif olanlar daha karanlık bir oda tercih edeceğinden kalın kumaştan yapılmış, dışardan ışık sızdırmayan perdeler tercih edilebilir.


dekorasyon fikirleri

Küçük Yatak Odaları;
Yatak odanız küçükse ve yatak odası eşyalarını odaya sığdırmanız mümkün değilse, çift kişilik yatağınızın ardından geriye kalan duvar boşluğunu sürgülü gömme dolapla değerlendirerek alan kazanılabilir.Dolap kapaklarının aynalı olması tercihdir.Yerden kazanmanızı sağlayacak duvara monte raflar ve apliklerle komodin ve aydınlatma ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.Duvar yüzeyinde ve dolap kapaklarında ayna kullanmak ise küçük oldugundan şikayet ettiğiniz yatak odanızı, olduğundan daha büyük gösterecektir.
Bu tip küçük yatak odalarının dekorasyonunda tercihinizi açık renkli boya ve duvar kağıdından yana kullanır  ve desen seçeneklerinden uzak durup, kendinden desenli dokulara yönelirseniz, yatak odanıza ferah bir görünüm kazandırmış olursunuz.
Yatak ve yatak ucunuzda kullanabileceğiniz bank türü mobilyalar, yatağınızda ise bazalı modeller, size eşya saklama konusunda kolaylık sağlayacaktır.

bazalı yatak modelleri

Büyük yatak odaları;
Büyük bir yatak odasına sahip ve nasıl bir yatak odası dekorasyonu yapacağınız konusunda kararsızsanız öncelikle işe odanızı fonksiyonlarına göre bölümlendirmekle başlayın.Örneğin yatak odanızın güneş alan ve aydınlık olan bölümünü, yatak bölümü olarak değerlendirip, geriye kalan duvar yüzeyini soyunma odası olarak değerlendirebilirsiniz.Hatta alan büyükse alçıpan duvar veya bir paravan ile bu iki bölümü ayırabilirsiniz.Böylece yatak odanızda anlamsız boşuk yerini fonksiyonel bir kullanım alanına bırakacaktır.
Soyunma odası bölümünde kullanacağınız bank ve puf gibi yardımcı mobilyalar ise dekoratif yönlerinin yanısıra  zaman zaman dinlenmenizi de sağlayacak detaylardır.
Soyunma bölümünde gizli aydınlatma ile hareketlendirebileceğiniz açık giysi dolabınız ise aradığınız herşeyi kolaylıkla bulmanızı sağlayacaktır.Yatak başının sağ ve sol tarafına veya baş üstüne koyacağınız düşük watlı aydınlatmalar uyku öncesi okuma kolaylığı sağlayacak lokal kolaylıklardan biri.


www.dugundavet.com
Galeri
 
Ara
Copyright 2015. All rights reserved.
İçeriğe dön | Ana menüye dön