Kapadokya'da mutlaka yapılması gereken 10 şey

İçeriğe git

Kapadokya'da mutlaka yapılması gereken 10 şey

Dugundavet.com
Yayınlanan tarafından dugundavet içinde Kapadokya · 8 Ocak 2021
Kapadokya'nın havasını içinize çekin, yılın hangi mevsimi giderseniz gidin, mutlaka yapılması gereken 10 şeyin en az yarısını yapmadan dönmeyin.
Doğanın rüzgarla, suyla, ateşle, insanın emeği ve azmiyle ince ince işlediği muhteşem bir coğrafyadır Kapadokya. Yılın hangi mevsimi giderseniz gidin farklı bir çekiciliğe sahip olan Kapadokya da kış mevsimi ayrı bir güzelliğe sahip. Adeta gökyüzünde bitmesini istemediğiniz bir dans gösterisi gibi uçuşan balonlar, karların ve peri bacalarının muhteşem uyumunu dünyanın hiç bir yerinde görmeniz mümkün değil. Şimdi gelin birlikte Kapadokya'da gezilecek yerler ve aktiviteleri tek tek inceleyelim.

Kapadokya aktiviteleri

En yüksek tepeye çıkın

Kapadokya’ya Nevşehir üzerinden gelecek olursanız önce Uçhisar’ı göreceksiniz. Uçhisar Kalesi Kapadokya’daki en yüksek nokta. Buradan gün batımını izlemek, bir rüyadaymışsınız hissi uyandırıyor. Erciyes, Hasan ve Melendiz dağlarının el ele verdiği büyülü atmosferin, güneşin kızıllığıyla birleştiği sahneleri izlemenin keyfini çıkarın.

Temenni Tepesi’ne tırmanın

Zamanında Rumların yoğunlukta yaşadığı Ürgüp’te onlardan kalma çok güzel taş evler bulunmakta. Zaman içinde restore edilmiş fakat heybetinden bir şey kaybetmemiş olan bu tarihi şehirden en güzel Kapadokya manzaralarını izlemeniz mümkün. Bunun için yapmanız gereken tek şey, 700 metrelik bir tünelden geçerek Temenni Tepesi’ne çıkmak.

Vadileri gezin

Ürgüp’ten Avanos’a giderken geçeceğiniz Derbent Vadisi, yolda bir çok kez durmak isteyeceğiniz ilginç ve doğal şekillerle dolu. Burada en çok ilgiyi çeken ve fotoğraflanan ise deveye benzeyen bir kaya parçası. Biraz daha ilerlediğinizde Zelve Vadisi çıkar karşınıza. Burada bulunan Direkli, Balıklı, Üzümlü ve Geyikli kiliselerini gezebilirsiniz.

Paşabağ’da fotoğraf çekimi

Kapadokya, fotoğraf tutkunları için ülkemizdeki en ideal lokasyonlardan biri. Kapadokya Paşabağ’da birbirinden ilginç ve bir okadar etkilyici peri bacaları mevcut. Eski adı Keşişler vadisi olan bu bölgeye gittiğinizde adeta peri bacalarının oluşumuna tanık olduğunuz hissine kapılabilirsiniz. Fotoğraf çekmek için bu bölgeyi not edin.

Göreme’de zaman durur

Kapadokya’nın dört bir köşesinde Anadolu Rumlarından kalma, 100’den fazla kilise bulunmakta. Kapadokya’da Fresklerle bezenmiş bu kiliselerin tümünü olmasa bile, çoğunu bir arada görmek isterseniz Göreme Açık Hava Müzesine uğrayın.

kapadokya aktiviteleri

Yeraltında yaşam

Kapadokya’da kendine ait hikayeleri olan 10’dan fazla yer altı şehri bulunmakta. Bu yer altı şehirleri ilk kez Hititler zamanında, düşmanlardan korunmak için inşa edilmiş. Sonraki yıllarda ise Arap istilalarından korunmak isteyen Hristiyanların yaşam yeri olmuş. Kaymaklı, Derinkuyu, ve Özkonak yer altı şehirlerini Kapadokya’da görülecek yerler listenize ekleyin.

Balon turu

Kapadokya denildiğinde belki de akla ilk gelen balon turları. Balon turu düzenleyen bir çok firma bulunmakta. Balon turu düzenleyen firmayı seçerken, ücreti ile birlikte sepette kaç kişinin olacağı ve ne kadar süre ile gökyüzünde kalacağınızı öğrenin. Balon turu düzenleyen firmalar, sizi günün erken saatinde, konaklama yaptığınız yerden alıp, tekrar aynı yere bırakmaktalar. Kahvaltı servisleri bulunmakta ve bu uçuş ücretine dahil. Kapadokya’ya gelmişken bu eşsiz tecrübeyi deneyimleyin. Eğer yüksekten korkarım diyorsanız, balon turuna çıkmasanız bile onların gökyüzündeki dansını seyrederek fotoğraflayın.

Mağarada Sema Gösterisi

Kapadokya semalarında güneş batıp, karanlık çöktüğünde, bir yer altı mağarasında neyin büyüleyici sesine kulak vermelisiniz. Ney sesi eşliğinde dönen semazenleri izlerken, zamanın akışını ve yaşamınızda hız adına ne varsa unutabilirsiniz. Kapadokya’yı yaşam yeri olarak seçen ilk Hristiyanlar, kayaları oyarak kilise ve manastılar yapmışlar. Semazenleri izlerken, kendinizi tüm dinlerin ortak noktasındaymış gibi hissetmeniz mümkün.

Seramik Atölyeleri

Türkiye’nin en uzun nehri olan Kızılırmak’tan toplanan çamurun Avanos’ta bulunan seramik atölyelerinde şekillendirilmesi, Hititlerden bugüne kadar süren bir gelenek. Seramik işçiliğinin en güzel örneklerini görebileceğiniz Avanos’a gelmişken, tarihi 2.yy’a kadar uzan Yamanlı Kilisesini ziyaret etmeyi unutmayın.

Güray Müzesini ziyaret edin

Avanos’ta özel bir müze olarak kurulan Güray Müzesi, kayaya oyularak , yerin 20 metre altında 1600 m2’ye inşa edilmiş. Antik eserle salonu ve Modern eserler salonu olmak üzere iki bölümde hizmet veren Güray Müze, mimari yapısı ile dünyanın ilk ve tek yer altı seramik müzesi olma özelliğini taşıyor. Güray Müze, ziyaretler dışında, konser, sempozyum gibi çok amaçlı etkinliklere de ev sahipliği yapmakta.0552 420 55 35


Dugundavet.com
Copyright 2023 © Dugundavet.com
mail at
İçeriğe dön