Kına adetleri

İçeriğe git

Kına adetleri

Dugundavet.com
Yayınlanan tarafından dugundavet içinde kına gecesi · Cumartesi 17 Nis 2021
Kına gecesi organizasyonlarında uygulanan geleneksel adetleri, kendi içinde farklılık göstersede, özünde her zaman evlenecek olan çiftin kuracakları yuvada ömür boyu mutlu olmaları esasına dayanır. Çok eski bir gelenek olan testi kırma adeti de bunlardan biridir. Türkiye'nin hemen hemen tüm bölgelerinde bu  kına geleneğine rastlanır.

kınada testi kırmak

Kınada testi kırmak
Yeni kurulacak olan yuvaya bolluk, bereket ve mutluluk getirmesi temennisi ile testi kırmak, yurdumuzun her bölgesinde uygulanan en eski kına adetlerin biridir. Modern zamanlarda dahi uygulanmaya devam edilen bu geleneksel törende, toprak testinin içine para, şeker, çikolata gibi sembolik şeyler koyulur. Kınada testi kırmak günümüzde kına ekipleri tarafından tam bir şov olarak organize edilmektedir. Sizde bir kına ekibi ile çalışacaksanız, bütün organizasyonu onlara bırakın.

Kına testisi gelin tarafından yere atılarak kırılıyor
Kına merasimi bittikten sonra damat sandalyede oturur, çalınan kına müzikleri eşilğinde gelin, damadın oturduğu sandalyenin etrafında elinde testi ile dolanır. Zamanlaması tamamen geline bağlı olmakla birlikte, yeri geldiğin de gelin elindeki testiyi damadın önünde yere atmak suretiyle kırar. Bu mutlu anın hemen ardından alkışlar eşliğinde gelin ve damadın karşılıklı oyunlarıyla organizasyona devam edilir.
Kına testisi üzerine giydirilen süslemelerin bindallınız ile uyumlu olması görsel açıdan kimine göre önemli olabşlir. Merak etmeyin bu konuda alternatif bol olmakla birlikte en çok tercih edilen tonlar kırmızı ve bordo tonlar...
Testi kırma geleneğine kına gecelerinde olduğu gibi düğünlerimizde de sık rastlamak mümkün. Düğün sonrası yeni kurulan yuvanın kapısında kırılan testinin yine bolluk, bereket ve mutluluk getireceğine inanılır. Aynı şekilde kimi yörelerin adetlerine göre ise, gelin evi çıkışında kırılan testi yine aynı anlam yüküne sahiptir.


0552 420 55 35


Dugundavet.com
Copyright 2024 © Dugundavet.com
mail at
İçeriğe dön