Çiftlerde nişanlılık dönemi

İçeriğe git

Çiftlerde nişanlılık dönemi

Dugundavet.com
Yayınlanan tarafından dugundavet içinde Düğüne doğru · Pazar 31 Ock 2021
Nişanlılık sadece bir geri sayım değildir, size ve nişanlınıza özel bu dönemin keyfini çıkarma zamanı.
"Nişanlanmak sadece düğüne bir geri sayım değildir! Nişanınızı size özel kılın!"

nişanlı olmak

Nişanlılık dönemi

Nişanlanmak çiftler için yoğun ve özel bir dönemdir. Beklentiler, hazırlıklar, yapılması ve yapılmaması gerekenler, endişe ve korkular, hissedilen sevgi veya telaş açısından her iki taraf için de “yoğun” bir dönemdir. Nişan ve nişanlılık dönemi sadece büyük gün için geri sayım olarak düşünmek kolaydır, ama taraflar bu dönemin çok önemli ve kritik bir zaman dilimi olduğunun farkına varmalıdır. Nişanınızı ve nişanlılık döneminizi benzersiz ve harika kılmak elinizde.
Aşkımızı kutlayalım.
Nişanlılık döneminde ekstra sevgi ve ilgiye ihtiyaç duyan sadece nişanlınız değil. Sizlere yaşam yolunuzda destek olan büyüklerinize de hak ettikleri ilgi, saygı ve desteği göstermelisiniz. Bu kutlama dönemi, sevginin paylaşılıp, çoğaldığı bir dönemdir aynı zamanda. Dostluklarınızı güçlendirin, ziyaretlerinize önem verin. Birbirinizin hayatında önemli olmuş kişileri tanıyıp, anlamaya ve onları da bu sevgi günlerine ortak etmeye çalışın.  Kutlamalar, sevdiklerimiz ve bizi sevenlerle yapıldığı zaman anlamlıdır.

Nişanlılık dönemi psikolojisi

Evleniyorsunuz, bunun bir nedeni var mı? Birbirini seven ve birlikte hayatlarının geri kalanını geçirmek isteyen iki kişisiniz. Ama düğün planlaması, stres ve nişanlılık dönemi psikolojisi, birlikte geçirdiğiniz zamanların keyifli ve mutlu olmasına engel oluyor. Hatta daha önceleri hiç sorun olmayan konularda tartışma ve kırgınlıklar yaşanıyor. Zaman akıyor. Birlikteliğinizin bu taze başlangıç dönemlerinin böyle tatsız anılarla lekelenmesine izin vermeyin. Evet, büyük günün gerekli hazırlıklarını ve planlamalarını yapın ama arada sebepsiz güzel şeyler de yapın. Kısa bir tatile gidin, istemeyi ve almayı bildiğiniz gibi, geri adım atmayı ve vazgeçmeyi de bilin. Birbirinize sıkıca sarılın, birlikte gülmeyi hatırlayın. Öpücük ve sevgi ile birbirinizin hatalarını affedip, varlığınız için birbirinize teşekkür etmeniz bile psikolojik olarak kendinizi iyi hissetmenize yarayacaktır.

Nişanlılık döneminde olası problemler ve çözüm yolları
Nişan sırasında ve sonrasında evlilikle ilgili tüm konular kafanızda binlerce kere uçuşacak. Evliliğinizle ilgili pek çok konu, detay ve kişiler etrafınızı çevrelemişken, bazen kesin, emin ve kararlı hissedeceksiniz. Bazen de olumlu olumsuz duygu ve gelgitler yaşayacaksınız. Para ve bütçe, aile ilişkileri ve problemleri, arkadaşlar ve sınırları gibi pek çok ortak paylaşılacak konular gündeme gelecek. Örneğin dekorasyon için umutsuzca istediğiniz küçük objeler, eşiniz için gereksiz para kaybı anlamına gelecek. Ve bu küçük detay sizin evlilik kararınızı tekrar ve tekrar gözden geçirmenize sebep olacak. Taviz mi vereceksiniz, para konusundaki kararlarda eşitlik mi istiyorsunuz, paranızı birbirinize danışmadan özgürce mi harcayacaksınız, “savurganlık” hesapları istiyor musunuz?
Kesinlikle arkasından gitmeden önce, duygu, düşünce ve istekleriniz konusunda sağlam bir farkındalık kazanın. Ne istiyorum, neden istiyorum, bu ne işime yarar, olmasa ne olur, aynı durum benden talep edilseydi tavrım ne olurdu ve benzeri sorularla karar ve isteklerinizi önce kendiniz sınayın. Müzakereye hazır olduğunuzdan emin olun. Evlendikten sonra söylerim, şimdi tatsızlık olmasın, belki değişir gibi düşüncelerle kendinizi ve ilişkinizi engellemeyin. Böylesi bir farkındalıkla ve yapıcı tavırlarla iletişim kurmak sizin bağlarınızı güçlendirir. Nişanlılık dönemi problemlerine hazırlanmak ve çözüm yolları için evlilik öncesi danışmanlık hizmeti almayı düşünebilirsiniz.

nişanlılık dönemi

İdeal nişanlılık döneminin süresi ne kadar olmalı?

Nişanlı çiftlerin birbirlerini yeterince tanımaları zaman alacaktır.Birbirini hiç tanımayan, sadece uzaktan görüp etkilenen yada sosyal medya, arkadaş çevresinden tanışıp, işi resmiyete döken çiftler için nişanlılık döneminin süresi önemlidir. Aileler nişan töreni esnasında ayak üstü yada etraflıca bu süreci değerlendirmelidirler. Çiftlerin ve ailelerin birbirlerini tanıması, kaynaşması ve düğün hazırlıkları için gereken ideal nişanlılık dönemi süresi ortalama 1 yıldır. Daha uzun süre olmaması ilişkinin sağlığı açısından iyidir.
Nişan atmak
Evlilikten önceki nişanlılık dönemi,  ailelere düğün hazırlıkları için gerekli zaman kazandırmak için iyi bir fırsattır. Nişanlı çift de bu arada birbirlerini daha iyi tanıma fırsatı bulurlar. Bu süreç içinde bazen herhangi bir sebepten, iki taraftan biri nişan bozabilir.
Elbette tüm nişanlılık dönemleri evlilikle sonuçlanmayacaktır. Halk arasında nişan atmak olarak nitelendirilen bu eylem sonucunda, iki tarafta birbirleri için aldıkları takı, hediye vs. iade ederler.Bu nişan atma / bozma eylemisonrasında çift yada âileler arasında tatsız anlaşmazlıklar da çıkabilir. Aynen boşanma davalarında olduğu gibi, nişan atma / bozma ile ilgili yasal süreç kanunlar ile bellidir.

Kendimizi ve birbirimizi şımartalım.
En önemlisi, kendinizi sevmenizdir. Büyük gününüz yaklaşıyor. Pek çok gelin ve damat bu dönemde fiziksel görünümlerinde ani ve radikal değişimler sergileyebilirler. Sizin için bu dönem pek çok açıdan değişim, dönüşüm, karışma, yeniden oluşma zamanıdır. Fiziksel görünümünüzde değişiklik fikri iyi bir fikir olabilir. Ancak çok sıkı ve tek yönlü diyetler, doktor tavsiyesiz kullanılan diyet ürünler ve vitaminler, solaryum, lazer, estetik amaçlı cerrahi müdaheleler için iyi düşünün. Eğer kilo vermek ya da beslenme ve egzersiz alışkanlıklarınızı değiştirmek istiyorsanız, çok kısa sürede süratle yol almak yerine  ömür boyu sadık kalarak sağlıklı yaşayabileceğiniz değişimlere odaklanmanızı tavsiye ederiz. Zihninizi arındıracak, sizi tazeleyip yenileyecek ve değerli, özenli ve bakımlı hissettirecek doğal yöntemleri bir deneyin. Sizin için neyin önemli olduğunu düşünün, sabit fikirle ufak tefek problemlerinizi gereğinden çok büyütüyor olabilirsiniz. Bu dönemde yakın arkadaşlarınızla dertleşir, sohbet eder gibi günlük tutmanız çok faydalı olur.

Nişan sadece bir geri sayım değildir!
Nişanlılık döneminde, düzenli ve sürekli notlar aldığınız kontrol listesi oluşturun. Neyi, ne zaman, kiminle, nasıl ve nerede halledeceğinizi düzenli bir şekilde kontrol listenize not edin. Her şeyi kafanıza not etmeyin. Gereğinden çok yorulursunuz ve tükenmişlik sendromu yaşarsınız. Yakınlarınızdan ve arkadaşlarınızdan yardım istemekten çekinmeyin.
Paylaşımlar her ilişkiyi derinleştirir. Nişanlınızla her türlü tereddütünüzü, probleminizi ve düşüncenizi, samimi ve uzlaşmacı bir yaklaşımla paylaşmaktan çekinmeyin. Siz bir ömür boyu, iyi günde ve kötü günde birbirinize destek olmak ve birbirinizi sevmek için evleniyorsunuz. Buna hemen bugünden başlayabilirsiniz.
Konuşun ve birbirinizi sevin. Sevgi her güçlüğe dayanır.


0552 420 55 35


Dugundavet.com
Copyright 2024 © Dugundavet.com
mail at
İçeriğe dön